Jövőképünk egy olyan tudományos és oktatási ökoszisztéma, amely esélyegyenlőséget és esélyt biztosít minden fiatal kutató számára.

Tagok

Pircs Karolina

FKA-tagság

Tagság ideje:  2021–

MTA

MTA-osztály: VIII. Biológiai Tudományok Osztálya

MTA-azonosító: 10044049

MTA-link: https://mta.hu/koztestuleti_tagok?PersonId=32646

Kutatási terület

Neurobiológia

Munkahely

HCEMM - Semmelweis Egyetem, Transzlációs Medicina Intézet, HCEMM-SE Neurobiológiai és neurodegeneratív betegségek kutatócsoport

Bemutatkozás

Pircs Karolina (Pircs Karolina Milena) biológus diplomáját és molekuláris biológia PhD-képzését az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán végezte. Posztdoktori éveit Johan Jakobsson,  molekuláris neurogenetika laborjában töltötte a Lundi Egyetemen, Svédországban. Jelenleg főállásban, tudományos főmunkatársként a Semmelweis Egyetem, Transzlációs Medicina Intézet HCEMM-SE Neurobiológiai és neurodegeneratív betegségek kutatócsoport vezetője 2021 óta. Félállásban egyetemi adjunktusként a Lundi Egyetemen egy bioinformatikai labort vezet. Kutatásai során az autofágia öregedésben és öregedéshez köthető neurodegeneratív betegségekben betöltött szerepét vizsgálja ún. indukált neuronokban. Ezek a direkt átprogramozási technikával, humán dermális fibroblasztokból transzdifferenicáltatott indukált neuronok megtartják a donor öregedési tulajdonságait, így kiválóan alkalmasak a humán öregedés és ahhoz köthető betegségek  vizsgálatára. Ezek a kutatások biztosíthatják az öregedés és ahhoz köthető fiziológiás és patológiás neuronális folyamatok jobb megértését, így hozzájárulva új terápiás stratégiák kidolgozásához. Összesen több mint 30 nemzetközi tudományos lapban megjelent publikáció szerzője, melyek közül kiemelendőek a Cell Stem Cell, Brain, Autophagy és Nature Communications folyóiratokban megjelent cikkei. Eddig több mint 2500 független hivatkozást kapott, Hirsch-indexe 19. Aktív résztvevője a nemzetközi és magyar tudományos életnek, többek között a Nemzeti Tudós Akadémia mentoraként és a Stem Cell Center, valamint a MultiPark Special Interest Group vezetőjeként. Munkája során számos elismerésben részesült, a Svéd Kutatási Tanács jelölte az AcademiaNetre, amely a kiemelkedő női akadémikusok szakértői adatbázisa,  2023-ban elnyerte a Semmelweis Kari Kiválósági Merit díjat, valamint 2019-ben elnyerte a Stem Cell Center „Az év legjobb cikke” díját. Az elmúlt években számos pályázatot sikerült megszereznie mint témavezető, melyek összértéke meghaladja a >3.500.000 EUR-t (pl. TKP-NVA, 5 éves HCEMM Junior Starting Grant, ICGEB, VR Starting Grant, OTKA FK, KDP, HDSA, Richter). Házas, két gyermek, Milena (2018) és Milos (2023) édesanyja.

FKA-s válogatott publikációk

Nincs megjeleníthető adat.

Utolsó módosítás dátuma:

2024.05.30.