Jövőképünk egy olyan tudományos és oktatási ökoszisztéma, amely esélyegyenlőséget és esélyt biztosít minden fiatal kutató számára.

Tagok

Micskei Zoltán

FKA-tagság

Tagság ideje:  2022–

MTA

MTA-osztály: VI. Műszaki Tudományok Osztálya

MTA-azonosító: 10044169

MTA-link: https://mta.hu/koztestuleti_tagok?PersonId=32766

Kutatási terület

Szoftverfejlesztés, szoftvertesztelés

Munkahely

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

Bemutatkozás

Micskei Zoltán a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szerzett műszaki informatikusi oklevelet 2005-ben, majd 2013-ban PhD-doktori fokozatot. Jelenleg egyetemi docens a Műegyetemen, a Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék tanszékvezető-helyettese, a Kritikus Rendszerek Kutatócsoport vezetője. Fő kutatási területe a szoftvertesztelés és a kritikus informatikai rendszerek ellenőrzése. Műegyetemi témavezetője a H2020 ADVANCE és az ITEA3 EMBrACE nemzetközi projekteknek, társvezetője az NKFIH Biztonságtudományi és Technológiai Kompetencia Központ projekt egyik főirányának, valamint számos ipari együttműködés vezetője. A DISC’19 konferencia társelnöke volt 2019-ben. Rendszeres tagja nemzetközi konferenciák programbizottságának és külső bírálója folyóiratoknak. A toulouse-i LAAS-CNRS kutatóintézetben volt vendégkutató. Az Association for Computing Machinery (ACM) szervezet Senior Member szintű tagja. Egyik cikke elnyerte a SoSyM folyóirat 10-Year Most Influential Regular Paper díját (2021). A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) Kalmár-díjban részesítette (2021). A BME VIK hallgatói a Kar Kiváló Fiatal Oktatójának választották (2016).

FKA-s válogatott publikációk

Magyarországon a fiatal kutatóknak számos rendszerszintű problémával kell megküzdeniük, amelyek a hazai innovációs rendszer fejlődését is gátolják. A kutatói pálya veszít népszerűségéből, már a pályaválasztás során is egyre kevesebben döntenek mellette, így a kutatói-oktatói munkakörökben fokozódott, sőt az utóbbi években kritikussá vált a munkaerőhiány. A fiatal kutatók problémái közül a legfontosabbak az alacsony és méltánytalanul egyenlőtlen jövedelmek, a túlterheltség, a túlburjánzó bürokrácia, valamint a minőségbiztosítás és a transzparencia hiánya. Kiemelt problémaként merül fel a nők és a kisgyermeket nevelő kutatók, valamint az egyetemi oktatók különösen nehéz helyzete, akik többek között a Máté-elv, valamint a gyermekneveléssel, illetve az oktatással töltött idő kiesése miatt nehezebben és lassabban tudnak előrejutni a karrierjükben, vagy hosszú távon nem fenntartható önkizsákmányolás révén próbálnak a pályán maradni. Mindezek a tényezők bizonytalansághoz, kiégéshez és a kiszolgáltatottság érzéséhez, végső soron pedig pályaelhagyáshoz vezethetnek. A Fiatal Kutatók Akadémiája két széles körű felmérés segítségével világított rá ezekre a problémákra. Jelen tanulmányban megoldásokat keresünk a hazai fiatal kutatók nehézségeire olyan javaslatok megfogalmazásával, amelyek segíthetik a döntéshozókat a szükséges változtatások bevezetésében.

Utolsó módosítás dátuma:

2024.06.11.