Jövőképünk egy olyan tudományos és oktatási ökoszisztéma, amely esélyegyenlőséget és esélyt biztosít minden fiatal kutató számára.

Tagok

Barta Veronika

FKA-tagság

Tagság ideje:  2024–

MTA

MTA-osztály: X. Földtudományok Osztálya

MTA-azonosító: 10048844

MTA-link: https://mta.hu/koztestuleti_tagok?PersonId=10048844

Kutatási terület

Természettudományok, űrkutatás, geofizika

Munkahely

HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet

Bemutatkozás

Barta Veronika az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán végzett okleveles csillagászként 2009-ben. Tágabb értelemben vett kutatási területe a Föld körüli plazmakörnyezet összetett fizikai folyamatainak tanulmányozása. Doktori dolgozatában az alsó légkör és az ionoszféra közötti csatolási mechanizmusok vizsgálatával foglalkozott, amelyet 2015-ben „summa cum laude” minősítéssel védett meg a Nyugat-magyarországi Egyetemen. 2014-ben a Nők a Tudományban Egyesület és a Magyar Asztronautikai Társaság Űrkutatás kategóriában Nők a Tudományban Kiválósági Díjjal jutalmazta kutatási eredményeit. 2016-ban Fulbright-ösztöndíjasként a Massachusetts Institute of Technology-n kezdte el tanulmányozni az ionoszféra űridőjárási eseményekre adott válaszát. Két egymást követő évben (2018, 2019) is elnyerte a Marie Sklodowska-Curie Actions Seal of Excellence díját, valamint 2020-ban OTKA Posztdoktori Kiválósági, 2021-ben pedig Bolyai Ösztöndíjat nyert az előbbi témában. Jelenleg a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) tudományos főmunkatársa, az Ionoszféra Kutatócsoport és a T-FORS Horizon Europe projektben a magyar csapat vezetője.

Veronika már egyetemista kora óta részt vesz a tudományos közéleti tevékenységben. Egyetemi évei alatt aktív tagja volt a Magyar Fizikushallgatók Egyesületének (országos programfelelős és ELTE Helyi Bizottság elnök), majd a Magyar Geofizikusok Egyesületén (MGE) belül 5 éven át főszervezője az Ifjú Szakemberek Ankétjának. 2011 és 2016 között az MGE Soproni Csoport és a VEAB Geofizikai Munkabizottságának titkára, azt követően pedig elnöke. Számos hazai és nemzetközi konferencia szervezésében vett részt, 2015 óta két alkalommal volt a Magyar Űrkutatási Fórum Helyi Szervezőbizottságának az elnöke, 2019-ben és 2023-ban pedig az Eötvös100 és Eötvös175 emlékévek keretén belül több nemzetközi konferencián is (EGU, IUGG) az Eötvös Loránd-emlékkiállítás egyik főszervezője. 2023 óta az MTA Geofizikai Tudományos Bizottságának titkára. Tudományos közéleti tevékenységéért a Magyar Geofizikusok Egyesülete 2019-ben a Renner János-emlékéremmel tüntette ki. Sopronban él, egy gyermek (Bertalan, 2020) édesanyja.

FKA-s válogatott publikációk

Nincs megjeleníthető adat.

Utolsó módosítás dátuma:

2024.05.30.