Esemény
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) Kisgyermekesek és Kutatónők Helyzetével Foglalkozó Bizottsága 2025. május 22-én 12:00–13:30 óra között a mentális jóllét témakörében újabb webináriumot rendez, melynek címe „A kutatói élet árnyoldalai: a perfekcionizmus és az imposztor jelenség”. Az online esemény során Dr. Olajos Tímea és Oláh Noémi pszichológusok adnak elő.
A programot Dr. Kovács Karolina Eszter pszichológus, az FKA tagja moderálja.
Helyszín:
https://zoom.us/j/92692424338?pwd=lbJgVrED3D9NwvGByS0koGZY2VoDva.1
Meeting ID: 926 9242 4338
Passcode: 321106
Meghívott előadók:
Dr. Olajos Tímea pszichológus (Debreceni Egyetem, BTK Pszichológiai Intézet, Tanácsadás, Fejlődés- és Iskolapszichológiai Tanszék): A perfekcionizmus oldalai és árnyoldalai
Oláh Noémi pszichológus (Debreceni Egyetem, BTK Pszichológiai Intézet, Tanácsadás, Fejlődés- és Iskolapszichológiai Tanszék): Imposztor vagyok… vagy mégsem? – Az imposztor jelenség ismertetése
Moderátor:
Dr. Kovács Karolina Eszter (Debreceni Egyetem BTK Pszichológiai Intézet, Tanácsadás, Fejlődés- és Iskolapszichológiai Tanszék)
Az előadókról:
Dr. Olajos Tímea a Debreceni Egyetem BTK Pszichológiai Intézet Tanácsadás, Fejlődés- és Iskolapszichológiai Tanszékének habilitált docense, tanszékvezetője. Pszichológus, pszichológia szakos középiskolai tanár, családterapeuta, önismereti és személyiségfejlesztő tréner tehetség specializációval. Kutatói érdeklődése középpontjában a tehetségesek személyiségfejlődése, a szocio-emocionális területek vizsgálata, illetve a kétszeresen kivételes tehetségek sajátosságai állnak.
Oláh Noémi pszichológus, a Debreceni Egyetem BTK Pszichológiai Intézet Tanácsadás, Fejlődés- és Iskolapszichológiai Tanszékének elsőéves PhD-hallgatója, egyetemi tanársegéde. Kutatási érdeklődése az imposztor jelenség mélyebb feltárására irányul, különös tekintettel a tehetséges felnőttek körében.
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) kiemelt hangsúlyt fektet a mentális egészség szerepére a kutatók életében. Fontosnak tartjuk, hogy beszéljünk a tudományos kutatói életpályán tapasztalt kihívásokról, mint például a jelen előadás témái között szereplő perfekcionizmusról és imposztor jelenségről is. Célunk, hogy hasznos információkat merítsünk egymás tapasztalataiból, megküzdési stratégiáiból.
Fentiek szellemében rendszeresen szervezünk a kutatói életpálya témájához kapcsolódó előadásokat, amelyek többek között a mentális egészség kérdéskörét is érintik.
2021 októberében az FKA kutatói életpályáról szóló webináriumsorozatának első részében Dr. Kismihók Gábor, a Researcher Mental Health Observatory COST Action vezetője tartott előadást, amelynek fókuszában a munka és a magánélet egyensúlya, valamint a kutatók mentális egészsége és jólléte állt. A sorozat 2022 októberében megrendezésre került második webináriumán Dr. Kun Bernadette pszichológus, valamint Dr. Hoyer Mária klinikai és addiktológiai szakpszichológus beszélt a munkamánia és kiégés problémakörének elméleti és gyakorlati hátteréről, felismerésének lehetőségeiről és kezelési módjairól. A harmadik, 2023. novemberi programunk témája az imposztorszindróma volt, ahol Felházi Anett klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta beszélt a probléma elméleti és gyakorlati aspektusairól. A 2024 májusában megrendezett legutóbbi alkalmon Solymosi Katalin és Horváth Zsófia biológusok előadásaikban a nők a (kutatás)vezetésben témakört járták körül.
Az előadások absztraktjai
Dr. Olajos Tímea pszichológus (Debreceni Egyetem, BTK Pszichológiai Intézet, Tanácsadás, Fejlődés- és Iskolapszichológiai Tanszék): A perfekcionizmus oldalai és árnyoldalai
Az előadás a perfekcionizmus multidimenzionális megközelítésén keresztül mutatja be annak adaptív és maladaptív vetületeit. Kitér a teljesítményt katalizáló, dinamizmusként működő aspektusaira, illetve az életvezetést nehezítő, a lelki egészséget veszélyeztető vonatkozásokra is. Végül az adaptív jelleg erősítésének és a maladaptív működéssel való megküzdés lehetőségeinek kérdéseiről is szó esik.
Oláh Noémi pszichológus (Debreceni Egyetem, BTK Pszichológiai Intézet, Tanácsadás, Fejlődés- és Iskolapszichológiai Tanszék): Imposztor vagyok… vagy mégsem? – Az imposztor jelenség ismertetése
Az előadás célja bemutatni az imposztor jelenség fogalomkörét, vonásait és karakterisztikumait. Szó esik a jelenségre jellemző ismertetőjelekről, emellett kiemel olyan mindennapokban is használható prevenciós, akár intervenciós módszereket, amelyek segíthetnek az egyénben előforduló imposztor érzelmek enyhítésében.